Owiewki do jachtów, łodzi, motorówek
Nowoczesne jachty, motorówki, łodzie motorowe, a także RIB-y, i wszystko co się porusza po wodzie wymaga zabezpieczenia sternika i załogi przed wodą, wiatrem, i czasem palącym słońcem. Współczesne jednostki pływające są eleganckie, reprezentacyjne, budowane według coraz bardziej wyszukanych projektów. Ich elegancję podkreślają duże powierzchnie okien i przeszkleń. Kolor grafitu lub brązu w różnych odcieniach wspaniale podkreśla biel i kształt kadłubów.
Szyby – owiewki do jachtów
Produkowane przez nas owiewki i szyby do jachtów i innych jednostek pływających zawsze dostosowujemy do potrzeb i wymagań zamawiającego.
Takie przeszklenia oprócz pięknego wyglądu muszą gwarantować pełne bezpieczeństwo na wodzie, zabezpieczać przed uderzeniami fal i niszczącym działaniem promieni ultrafioletowych. Owiewki i szyby do jachtów, łodzi, motorówek są także jednym z elementów zapewniających bezpieczeństwo pływania.
Owiewki do jachtów, łodzi, motorówek.
Owiewki do jachtów i łodzi wykonujemy oczywiście z materiałów o różnej grubości, jest to zależne od konstrukcji tych owiewek, sposobu mocowania, wymiarów, i przeznaczenia.
Inny kształt i grubość ma owiewka na łodzi czy motorówce przeznaczonej do szybkiego pływania, a inny owiewka do wędkowania czy pływania rekreacyjnego lub jachtu typowo turystycznego.
Owiewki do jachtów, łodzi, motorówek.
Do produkcji owiewek do jachtów i łodzi stosujemy głównie PMMA (zwane popularnie akrylem lub plexi), oraz w niektórych przypadkach poliwęglan.
Owiewki z pleksi stosuje się zazwyczaj przy płaskich powierzchniach, aby nie występowały naprężenia wewnętrzne, w wyniku, których może nastąpić pęknięcie okna. Zaletą plexiglasu jest jednak możliwość doboru koloru, aby uzyskać efekt przyciemnienia wnętrza. Pozwala to na stworzenie komfortu wewnątrz kabiny, jak i zwiększenie bezpieczeństwa przed wścibskimi przechodniami. Istnieje możliwość wyboru kolorów grafitowych, czy też płyt całkowicie czarnych. Bardzo szeroka gama kolorystyczna pozwala na dopasowanie okien do łódki. Owiewki do jachtów, łodzi, motorówek mogą być produkowane z materiału bezbarwnego lub przyciemnionego ( najmodniejszy i najpopularniejszy jest w tej chwili kolor grafitu). Ale oczywiście kolor to sprawa indywidualnego doboru i gustu. Ze względu na bezpieczeństwo i dobrą widoczność na owiewki czołowe do jachtów i łodzi preferujemy szyby bezbarwne, ale czasami dla poprawy designu i prezencji takie owiewki produkujemy jako przyciemnione. Dodatkowo występuje wiele grubości, do nawet 10 – 12 mm w barwionych płytach, co umożliwia stworzenie nie tylko okien, ale i zejściówki, czy też dodatkowych elementów. Łatwość obrabiania tego tworzywa sztucznego, umożliwia również dopasowanie wielu elementów.
Poliwęglan cechuje się bardzo wysoką odpornością na panujące na zewnątrz wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczno – pogodowe. Dodatkowo posiada podwójny filtr UV, zapewniający skuteczną ochronę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Poliwęglan tak samo jak plexa jest tworzywem łatwym do obróbki. Jest to materiał nie tłukący się, ale dużo łatwiej od pleksi rysuje się. Najczęściej wykorzystywany jest do szyb, które montowane są jak owiewki lub wygięte po łuku. Poliwęglan dzięki swoim właściwościom pozwala na taki montaż bez wcześniejszego wytłaczania, czy też wyginania. Kolorystyka poliwęglanu litego jest nieco bardziej ograniczona i trudniej dostępna, lecz tak jak w przypadku plexi występują też w płytach barwionych.
Oprócz owiewek, szyb i przeszkleń do nowych jachtów, produkujemy oczywiście szyby do jachtów już eksploatowanych, w których na skutek długotrwałego użytkowania owiewki zużyły się i zmatowiały nie zapewniając odpowiedniego komfortu.
Owiewki do jachtów, łodzi, motorówek – różne modele
Pamiętajmy, że modeli jachtów i łodzi jest chyba tyle samo co samochodów, a przez to że jest to w zasadzie produkcja jednostkowa lub małoseryjna, powtarzalność wymiarów i szczegółów technicznych jest bardzo mała. W zasadzie każdorazowo, aby wyprodukować nową szybę niezbędne jest dostarczenie pełnego wymiarowania, a najlepiej starej szyby jako wzór do wykonania nowej. Może to być też szablon z kartonu lub innego w miarę sztywnego materiału, tak aby jak najlepiej można odwzorować właściwe wymiary, kształty i profile.
Przy okazji można poddać regeneracji ramy i oprawy szyb, uporządkować kolorystykę szklenia i szczelność jachtu.