Szyby / Płyty / Plexi do solarium
Pękła szyba, pleksa, plexi, płyta akrylowa w Twoim Solarium? Jak ją naprawić? Czy można ją skleić? Bardzo często zadają sobie Państwo te pytania. Spróbujemy w prosty sposób to wytłumaczyć.
Jak naprawić pleksę do solarium?
Kiedy płyta akrylowa w solarium na skutek długiego użytkowania robi się krucha i łamliwa , na jej powierzchni pojawiają się mikropęknięcia i małe rysy. Na początku są niewyczuwalne pod paznokciem, gdyż są zbyt drobne, ale po pewnym czasie robią się głębsze i wyczuwalne. I wtedy w naszej głowie pojawia się myśl aby je usunąć. A usunięcie takich rys wiąże się z zeszlifowaniem wierzchniej warstwy pleksy. I niektórzy sprzedawcy podejmują się takiego działania, ale generalnie jest to bardzo nieskuteczne, i nawet po wypolerowaniu taka szyba w bardzo krótkim czasie ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Wynika to z osłabienia na skutek zmniejszonej grubości, oraz z wewnętrznych zmian struktury pleksy.
Czy można skleić pleksi w solarium?
Wszystkie tworzywa sztuczne w zasadzie można kleić. Nie inaczej jest z PMMA – pleksi używaną w solarium też można kleić. Ale skuteczność takiego zabiegu jest bardzo niewielka. Jeżeli pęknie pleksi w górnej części solarium, która jest stosunkowo cienka, na końcówkach pęknięcia należy nawiercić małe otworki, dzięki temu naprężenia tam powstające rozejdą się wkoło otworu. A potem można już kleić pęknięcie właściwym do tego celu klejem. Klejenie dolnej pleksy o grubości 8 mm jest niestety nieskuteczne, gdyż naprężenia tam powstające podczas nagrzewania się i studzenia solarium są zbyt duże dla wytrzymałości spoiny.
Jaka pleksa do solarium?
Dla użytkowników nie zajmujących się profesjonalnie tworzywami, każdy rodzaj bezbarwnej płyty to jest pleksi. A tak nie jest. Bezbarwne tworzywa są bardzo różne, mają różne charakterystyki i zastosowania. Podobnie jest z naszą pleksą. Normalna, znana na rynku pleksi ma zadania blokować promieniowanie ultrafioletowe, natomiast stosowana w solarium, ma specjalne parametry i specjalne właściwości. Stąd też jest produkowana na zamówienie, przez kilku producentów na świecie. Taki rodzaj pleksi powinien w 100 % przepuszczać promieniowanie ultrafioletowe, być mocny i wytrzymały na naprężenia cieplne, i nie żółknąć lub ciemnieć podczas użytkowania.
Nasza firma już od ponad 20 lat zajmuje się produkcją szyb plexi – pleksy / płyt akrylowych do wszystkich typów urządzeń opalających.
W użyciu są bardzo różne nazwy tego elementu:
Pleksi do solarium
Plexi do solarium
Płyta akrylowa do solarium
Pleksa do solarium
Szyba do solarium
I to są wszystkie określenia do tego samego wyrobu, bo niestety nie utrwaliła się jakaś najczęściej używana, ogólna nazwa.
Solarium ze względu na specyfikę pracy stawia bardzo wysokie wymagania dla pleksi / płyt akrylowych. Zwłaszcza te dolne, na których leżą klienci, podczas pracy podlegają bardzo dużym obciążeniom. Z jednej strony są obciążane sporą wagą klientów dochodzącą nawet do 160 kg, a z drugiej strony dochodzą olbrzymie naprężenia wynikające ze skokowej zmiany temperatury – od bardzo zimnej podczas chłodzenia, aż do 50 stopni Celsjusza podczas seansu opalania.
Do tego dochodzi silne promieniowanie ultrafioletowe ( niezbędne w solarium) które zmienia strukturę wewnętrzną materiału, z którego wykonana jest płyta akrylowa. Oczywiście, do tego celu stosuje się najwyższej jakości płyty PMMA, o dużej wytrzymałości i odporności na promieniowanie UV. Pomimo takiego doboru materiału i specjalnej technologii produkcji po długotrwałym użytkowaniu wiązania międzycząsteczkowe w płycie ulegają osłabieniu, na powierzchni materiału pojawiają się ryski i pęknięcia. Po pewnym czasie pęknięcia pogłębiają się, a cała płyta matowieje i w końcowym etapie pęka całkowicie.
Taka płyta nadaje się tylko do wymiany, gdyż próby klejenia, lub innych napraw nie dają efektów. Właścicielowi pozostaje zakup oryginalnej płyty (bardzo drogo) lub zamówić płytę akrylową produkowaną przez Tri-Star Solar. W naszej firmie produkujemy płyty z zasadzie do wszystkich modeli urządzeń opalających – od bardzo rzadkich starych modeli do tych najnowszych. Lista produkcyjna obejmuje ponad 650 modeli, i stale się powiększa. Do ich wykonania używamy materiału o grubości od 2 do 8 mm. Oczywiście nasze ceny są dużo niższe od oryginałów, a wykonujemy je z tego samego materiału i przy użyciu tych samych technologii. Należy pamiętać że jest to materiał, który musi w 100 % przepuszczać ultrafiolet, i nie można tutaj stosować standardowej ogólnie dostępnej płyty PMMA, która z kolei całkowicie blokuje przepuszczalność promieniowania ultrafioletowego.
Tak więc jeśli pojawia się jakiś problem z płytą akrylową warto do nas zadzwonić – wysłać e-maila, aby sprawdzić cenę i czas dostawy. Wystarczy wejść w zakładkę „kontakt” wpisać treść zapytania i wysłać do nas e-maila, a my w najkrótszym możliwie terminie udzielimy pełnej odpowiedzi.
Jak dbać o szyby pleksi do solarium?
Aby szyba pleksa w Twoim solarium pracowała długo i nie ulegała uszkodzeniom należy pamiętać o kilku zasadach:
a/ do mycia i dezynfekcji używamy tylko właściwych płynów – muszą one być przebadane pod kątem destrukcyjnego wpływu na Pleksi, Plexę Płyty akrylowe. Nie kupujmy różnych tanich „wynalazków” i produktów nieznanego pochodzenia, gdyż koszt wymiany uszkodzonej płyty będzie wielokrotnie wyższy od zakupu właściwego płynu do dezynfekcji. Nasza firma poleca dwa rodzaje płynu do mycia i dezynfekcji – niemiecki DESTACRYL i holenderski DESINFACT. Oba spełniają surowe wymogi dotyczące skuteczności działanie i co najważniejsze mają odpowiednie atesty.
b/ mycie i dezynfekcję solarium przeprowadzamy po całkowitym ostygnięciu – z dwóch powodów – po pierwsze w każdym płynie dezynfekcyjnym jest jakiś środek szkodliwy dla naszego zdrowia i wdychanie oparów może być niebezpieczne, po drugie rozgrzana płyta ma rozszerzone przestrzenie między cząsteczkowe i plyn wnikając w nie powoduje dodatkowe naprężenia. Wbrew pozorom płyta akrylowa chłonie wilgoć, wodę i składniki płynu dezynfekcyjnego.
c/ zakazane jest używanie płynów zawierających alkohol, spirytus lub inne rozpuszczalniki.
d/ kiedy pojawiają się pierwsze mikropęknięcia należy je spolerować specjalna pastą, gdyż równa i gładka powierzchnia zapobiegnie wnikaniu w płytę składników preparatów kosmetycznych, ludzkiego potu, płynów do dezynfekcji i bardzo przedłuży jej trwałość.
Pasta do polerowania Pleksi, Plexy, Szyby, Płyty akrylowej
W naszej ofercie znajduje się specjalna pasta do usuwania rys i mikropęknięć. Jej główną zaletą jest możliwość usunięcia uszkodzeń, rys i mikropęknięć bez powstawania naprężeń wewnątrz struktury płyty. Stosowanie innych, na przykład past lakierniczych, nie przeznaczonych do płyt solaryjnych, powoduje miejscowe naprężenia i uszkodzenia powierzchni płyty, a w konsekwencji jej całkowite zniszczenie.
Pasta ACRYL GLAS POLIER i REPAIR jest jedynym tak skutecznym środkiem do usuwania uszkodzeń powierzchni, rys, pęknięć. Do każdego opakowania pasty dołączamy dokładną instrukcję, wraz z opisem i wytycznymi dotyczącymi metod stosowania. Pasta działa szybko i skutecznie. Do jej stosowania nie jest wymagane posiadanie specjalistycznej wiedzy, umiejętności lub urządzeń.
Pasta AGP jest białą, jednorodną, bezwoskową pastą polerską do profesjonalnego polerowania oraz fachowej obróbki zadrapań i miejsc pustych. AGP zawiera specjalne substancje polerujące, dostosowane do obróbki nadających się do polerowania tworzyw sztucznych.
Właściwości i zalety:
– niezawodnie usuwa mniejsze i głębsze zadrapania oraz rysy pozostałe po wycieraniu,
– niezawodnie usuwa puste miejsca,
– nie prowadzi do powstawania korozji naprężeniowej,
– nie zawiera uszkadzających materiały rozpuszczalników,
– gotowa do użycia i ekonomiczna w stosowaniu.
Zakres zastosowania:
Do wszystkich nadających się do polerowania tworzyw sztucznych występujących w przemyśle, przetwórstwie, biurach i gospodarstwach domowych, np. szkła organicznego (Plexiglas®).
Stosowanie:
Polerowaną powierzchnię należy najpierw oczyścić używając środka do intensywnego czyszczenia tworzyw sztucznych (KIR).
– W przypadku drobnych rys i pustych miejsc:
Nanieść wyciśnięte pasemko pasty długości 5 cm (wystarcza do wypolerowania ok. 10 cm2). Za pomocą oferowanej przez firmę Burnus specjalnej ściereczki do polerowania (2951) polerować przez około 3-5 minut ruchami kolistymi, jednocześnie dociskając. Na koniec spłukać pozostałości po polerowaniu letnią wodą.
– W przypadku głębszych zadrapań:
Za pomocą wodoodpornego papieru ściernego szlifować, w kolejności grubości ziaren 320 – 400 – 600 – 1000, ruchami prostymi polewając wodą. Przed zmianą grubości papieru zawsze oczyścić powierzchnię i zmienić kierunek szlifowania o 45o. Zwiększać przy tym powierzchnię szlifowania. Po przeszlifowaniu wypolerować jak podano wyżej a następnie spłukać pozostałości po szlifowaniu i polerowaniu letnią wodą.
– Obróbka mechaniczna:
Pracować stosując tylko niską prędkość obrotową urządzenia polerskiego. Koniecznie unikać powstawania wysokiej temperatury w wyniku tarcia.
Dla uzyskania skutecznego efektu antystatyczności zalecamy na koniec pokrycie obrabianej powierzchni środkiem AKU (Antystatyczny środek do czyszczenia i pielęgnacji tworzyw sztucznych).
Składniki są zgodne z zaleceniami WE dla środków ściernych i utrwalających
UBA 0197 0073
NIE POWODUJE KOROZJI NAPRĘŻENIOWEJ!
Pasta jest oferowania w dwóch wielkościach opakowań:
75 ml w cenie 44,90 zł brutto | 200 ml w cenie 105,00 zł brutto
AKU/ Antystatyczny środek do czyszczenia i pielęgnacji tworzyw sztucznych.
Charakterystyka produktu:
AKU jest bezbarwną cieczą dającą się rozpryskiwać i bezproblemowo rozprowadzać za pomocą ściereczki. Płyn AKU jest wzbogacony odpowiednią ilością środka antystatycznego i posiada przyjemny zapach.
Właściwości i zalety:
– jednocześnie czyści i pielęgnuje,
– zapobiega powstawaniu ładunków elektrostatycznych i przyciąganiu kurzu,
– usuwa nagromadzenia kurzu i brudu – nawet powłoki tłuszczu i nikotyny,
– nie prowadzi do powstawania korozji naprężeniowe,j
– gotowy do użycia; bez potrzeby rozcieńczania i przygotowywania.
Zakres zastosowania:
Do wszystkich powierzchni i urządzeń z tworzyw sztucznych występujących w przemyśle, biurach i gospodarstwach domowych, jak np. mebli, stoisk targowych, płyt CD, akrylowych kabin prysznicowych i wanien, przyczep kempingowych oraz w zastosowaniach kuchennych, ogrodowych i samochodowych.
Stosowanie:
W przypadku większych powierzchni specjalną ściereczkę do pielęgnacji produkcji firmy BURNUS (2611) nasączyć środkiem AKU (nie dopuszczając jednak do kapania), pielęgnowaną powierzchnię przetrzeć dokładnie, nie pozostawiając suchych miejsc, w obu kierunkach (prostopadle i równolegle), nie wycierać, lecz w celu utworzenia się powłoki antystatycznej – pozostawić do wyschnięcia,
– W przypadku mniejszych powierzchni bezpośrednio skropić je lub polać środkiem. Rozprowadzić za pomocą specjalnej ściereczki do pielęgnacji BURNUS (2611) i dalej postępować tak, jak opisano powyżej.
– Przy wykańczaniu całych elementów zastosować środek AKU do kąpieli zanurzeniowych. Również w tym przypadku pozostawić do ocieknięcia kropli i wyschnięcia
Ważna wskazówka:
Nigdy nie pokrywać tym środkiem elementów przewodzących prąd.
Składniki są zgodne z zaleceniami WE dla środków zawierających poniżej 5% anionowych środków powierzchniowo czynnych, alkohol oraz środki zapachowe
UBA 0197 0057
NIE POWODUJE KOROZJI NAPRĘŻENIOWEJ!